Şırnak’ın Cizre ilçesinde rahatsızlanan vatandaşlara Ulusal Medikal Kurtarma ekipleri (UMKE), yoğun kar yağışı ve elverişsiz hava şartları nedeniyle 3 saatlik uğraş sonucunda ulaşabildi.

Şırnak ve çevresinde bir haftadır etkili olan kar yağışı nedeniyle ulaşımı sağlanamayan Kocapınar Köyündeki 2 diyaliz hastasına Ulusal Medikal Kurtarma ekiplerinin (UMKE) 3 saatlik uğraşları sonucunda ulaşılarak Cizre Devlet Hastanesine nakli sağlandı.

Şırnak’ta bir haftadır etkili olan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Kocapıanr köyünün yollarının kardan kapanması ile birlikte köyde yaşayan 2 diyaliz hastası rahatsızlanınca sağlık ekiplerinden yardım istedi. Bunun üzerine kapalı köy yollarından dolayı ilerlemekte güçlük çeken UMKE ekipleri hastalara 3 saatlik bir çalışmanın sonunda ulaşabildi. Hastalara ilk müdahalenin ardından ekipler hastaları Cizre Devlet Hastanesine götürdü.

Şırnak İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. İsmail Başıbüyük, “Bölgemizde çok ciddi kar yağışı ve şu anda da devam etmektedir. Cizre ilçemize bağlı Kocapınar köyümüzde diyaliz hastalarımız vardı. Ve bu diyaliz hastalarımızın da bir şekilde sağlık hizmetini alması gerekiyordu. Zor şartlar altında, köy yollarının kardan kapalı olması, kara ulaşımının sıkıntılı olmasından dolayı biz, normal araçlarla değil de, UMKE ve 112 Acil Sağlık ekibinden destek alarak kişilere ulaşım sağladık. 4x4 araçlarımızla hastayı bulunduğu Kocapınar köyünden alarak Cizre Devlet Hastanemize ulaştırarak, diyaliz hizmetini almasını ve bu hizmetten gecikme olmamasını sağladık. Bu durumu da hiçbir sıkıntı yaşamadan da yerine getirdik” dedi.  

49 adet ambulansa ile kışa hazır olduklarını belirten İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. İsmail Başıbüyük, “İlimiz özellikle Uludere ve Beytüşşebap ilçesi ve Şırnak merkez olmak üzere ciddi kar yağışı altında, tüm yurtta olduğu gibi. 112 Acil Sağlık Hizmetleri olarak bir bu konuda gerekli tedbirlerimizi alıp, kişilerin sağlık hizmetlerine ulaşmasını engelleyecek herhangi bir eksikliğe mahal vermeden çalışmaya devam etmekteyiz. Bu noktada hizmet veren 49 adet ambulansa sahibiz. Bu 49 ambulansın 5 tanesi paletli olup, özellikle zor şartlarda hizmet vermektedirler. Bir tanesi de obez ambulansımız ve bir tanesi de dört yataklı olacak şekilde hizmetlerimize devam ediyoruz” dedi.

Son bir yıl içinde 23 bin 34 tane vakaya ulaşım sağladığını belirten Başıbüyük, “2019 yılı içerisinde 23 bin 34 tane vakaya ulaşım sağladık. Bu vakalardan 32 tanesini uçak ambulans ile il dışına sevklerini gerçekleştirirken, hem il içi ve hem il dışı hizmet veren 120 tane hastamızı da helikopter ile ambulans vasıtasıyla taşımasını gerçekleştirdik. Özellikle kentsel vakaya ulaşım oranına baktığımızda ortalama 0 ile 10 dakika da vakaya ulaşma oranımız yüzde 90’a ulaşmış. Kırsal alanda ise ilk 30 dakika içinde ulaşmamız gereken vakaya da yine aynı şekilde yüzde 90 oranında ilk 30 dakika içinde ulaşıyoruz. Buda Türkiye ortalamasının biraz üstündedir. İl olarak hem ortalamayı yakalamış olduğumuzu ve bu ortalamanın üstüne çıkmış olduğumuzun bir göstergesidir” diye konuştu.

SAĞLIK 16.02.2020 22:19:00 0

İKİ DİYALİZ HASTASINA 3 SAATLİK ÇALIŞMA İLE ULAŞILDI

Şırnak`ın Cizre ilçesinde rahatsızlanan vatandaşlara Ulusal Medikal Kurtarma ekipleri (UMKE), yoğun kar yağışı ve elverişsiz hava şartları nedeniyle 3 saatlik uğraş sonucunda ulaşabildi.