Silopi Sosyal Hizmet Merkezi personeli Psikolog Cihan Tokay tarafından, İlçedeki Aile Destek Merkezlerinde bir araya gelen kadınlara, “Şiddet nedir?, Kadına şiddet nedir?, Şiddet türleri nelerdir?, Türkiye’de, Dünya’da, ilçemizde ‘Kadına şiddet’ oranları ile ‘Kadına şiddet’ nedenleri ve hukuki sonuçları ile Kadına şiddetle mücadele de kurumsal mekanizmalar” anlatılarak karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.

Daha sonra İlçe Jandarma Komutanlığınca KADES (Kadına Destek Uygulaması) tanıtımı ve nasıl kullanılacağına dair bilgiler verildi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Silopi Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Hüsnü Öztürk; "6284 Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair Kanun kapsamında Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Koordinesinde İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı ile birlikte Aile Destek Merkezlerimizde (ADEM)'de kurs gören vatandaşlarımıza Sayın Bakanımız Derya Yanık Hanımında üzerinde hassasiyetle durduğu Kadına Karşı Şiddetle Mücadelede Sıfır Tolerans ilkesi ile Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) hakkında bilgilendirme eğitimleri gerçekleştirdik. İlçemizde bulunan Aile Destek Merkezlerinde eğitimlerimiz tamamlanmış olup eğitimlerimize bundan sonraki safhada Çok Amaçlı Toplum Merkezinde (ÇATOM), Kültür Merkezinde ve Halk Eğitim Merkezinde devam etmeyi planlıyoruz. Vatandaşlarımız bu tür olaylar ile karşı karşıya kaldıklarında hangi mercilere başvuracaklarını, haklarının ne olduğu hakkında bilgilendirmede bulunuyoruz. Bilindiği üzere Sosyal Hizmet Merkezimiz ilçemizde yeni açıldı. Eğitimlerimiz esnasında Sosyal Hizmet Merkezimizin verdiği hizmetler hakkında da bilgilendirmede bulunuyoruz. Kurumlar arasında güçlü koordinasyon ve işbirliği içerisinde eğitimlerimiz devam edecek. Şu bir gerçek Kadın Güçlü oldu mu aile güçlü oluyor, aile güçlü oldu mu toplum güçlü oluyor, toplum güçlü oldu mu devlet güçlü oluyor. Bu yüzden Bakanlığımızın sloganı olan Güçlü Kadın, Güçlü Aile, Güçlü Türkiye diyoruz.  Görümlü Beldemiz Belediye Başkanı Sayın Ruşen Tellioğlu' na konuya gösterdiği hassasiyet ve destekleri için teşekkür ederiz'' dedi.

10.06.2021 09:59:00 0

GÖRÜMLÜ’DE “KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE” SEMİNERİ VERİLDİ

Silopi Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünce Silopi Görümlü Beldesi Aile Destek Merkezinde“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” semineri yapıldı.