Son zamanlarda gerçekleştirilen başarılı operasyonların ardından huzurun sağlandığı Şırnak'ta farklı etkinlikler de yapılmaya başlandı. Kentte düzenlenen Şehr-i Nuh Bisiklet Festivali'ne katılan sporcular, 48 kilometre pedal çevirdikten sonra geldikleri Uludere ilçesi Şenoba beldesinde kamp yapıp konakladı.

Şırnak'ta Şehr-i Nuh Bisiklet Festivali gerçekleştirildi. Yüzlerce sporcu, terörden arındırılan kente gelerek turnuvaya katıldı. Sporcuları merkezde Vali Ali Hamza Pehlivan karşıladı. Şırnak merkezden Beytüşebap ilçesine bisiklet sürmek için gelen sporcular, Şırnak'tan yola çıkıp 48 kilometre sonunda Uludere ilçesine bağlı Şenoba beldesine varıp burada konaklamaya karar verdi.

Mersin'den gelen Ebru Petek Budur, Şenoba'da ilk kamp gecelerini geçirdiklerini söyledi. Budur, "Ben inanılmaz heyecanlıyım. Bölgeye ilk defa geliyorum, çok mutluyum, çok güzel bir doğadayız. Hem Valilik hem Kaymakamlık hem de Şenoba Belediyesi'ne teşekkür ederim. Bugün 48 kilometre bisiklet sürdük. Mersin'den geliyorum, yurdun her yerinden birçok arkadaşım var. Kadınlar çoğunlukta. O açıdan da güzel, biz kadınların böyle festivallerde özellikle Şırnak gibi herkesin olumsuz yaşam şartlarının olduğunu düşündüğü bir noktadayız. Şenoba Belediye Başkanı Alihan Babat sağ olsun bize her türlü imkanı sağladı" dedi.

Adana Bisiklet Derneği Başkanı Tekin Güleken de Şırnak'ta bisiklet festivalini duyar duymaz 45 kişilik bir grupla kente geldiklerini belirtti. Güleken, "Şırnak'a 45 kişilik bir grupla geldik. Bize bu kamp yerini ayarlayan, organize eden Belediye Başkanımız Alihan Babat'a çok çok teşekkür ederim" diye konuştu.

Mersin Bisiklet Derneği Başkanı Süleyman Uygun da, "Şenoba Belediye Başkanımız Alihan Babat'ın sunduğu imkanlardan dolayı kendilerine çok teşekkür ederim. Konaklama işimizi hallettiler. Şenoba'ya gelişimizde el değmemiş doğamızı görmek istedik. Kendimizi güvende hissettiğimiz için de mutluyuz" şeklinde konuştu.

Bisiklet festivalinin ilk durağı sınırın sıfır noktası

Şırnak’ta 14 ilden 250 bisikletlinin katılımıyla 3 gün sürecek olan Bisiklet festivalinin ilk durağı Türkiye ile Irak sınırın sıfır noktasındaki D400 karayolunu üzerinde bulunan Şenoba beldesi oldu.

14 farklı ilden gelen yaklaşık 250 bisikletçi, Şırnak Cumhuriyet Meydanında buluşarak, ilk gün 40 kilometre yol kat ederek Şırnak’ın Uludere ilçesinin Şenoba Beldesine vardılar.

Şırnak’ta başlama düdüğü ile yola çıkan bisikletçiler, D400 karayolunda pedal çevirerek, Özveren, Geçitboyu, Balveren, Bestler Dereler gölgesi ve Şenoba beldesine varan Bisikletçiler eşsiz doğa manzarasında bisiklet sürmenin keyfini yaşadılar.

Şenoba beldesinde çadırlarını açarak kamp kuran bisikletçiler, gecenin geç saatlerine kadar ateş etrafında saz eşliğinde türkü söylediler, halay çektiler.

Bisikletçileri ziyaret eden Uludere Kaymakamı Ahmet Solmaz, “Şırnak son iki 3 yıldır Allah'a şükür huzur merkezi oldu. Bugün burada Türkiye'nin 18 ilinden yaklaşık 225 sporcunun bu saatte aktivitelerini görmek için buraya geldik. Şırnak'tan buraya kadar bisikletle güvenli bir şekilde ulaştılar. Şu anda hem Uludere’mizi tanıtıyoruz kendilerine, hem de biz de onları tanımış oluyoruz. Bölgemiz terör bölgesi olduğundan bu yana güzellikleri hep geri planda kalmış. Hem coğrafi güzelliklerini hem de insanı güzelliklerini Türkiye'ye tanıtmakta geciktiğimizi düşünüyoruz. Allah'a şükür huzur ortamı büyüdükçe bu zaman genişledikçe insanlar Şırnak'ı daha doğru bir şekilde tanıyacaklar. Bu festivaller bunun en güzel örneğidir. Şehri- Nuh bisiklet festivali ilimize bu anlamında da güzel bir imkan sağladı. Bugün buradaki sporcularımız şu an Şenoba beldesinde konaklayacaklar. Yarın da inşallah yemişli köyünde konaklayacaklar. Orayı da beğenecekleri kanaatindeyiz. Ertesi gün de Beytüşşebap’a uğurlayacağız. Bizler bu tür festivallerden çok mutluyuz. Sadece buraya görevlendirilen idareci olarak bile gördüğümüz manzara ülkemizin hakikaten her alanıyla vatana millete balıklarıyla güzellikleri ile tanıtılmasına ihtiyaç duyulan yerler olduğunu farkındayız. Elimizden geldiğince biz bu festivalleri devam ettirmeye çalışacağız. İnşallah gelen misafirler de burayı burada olmaktan mutlu olacaklardır. Onlar da gittikleri yerlerde bu güzellikleri anlatacaklar. Güzellikler paylaştıkça çoğalır, biz bunun farkındayız. Ben tekrardan ilimize ilçemize eşlik eden tüm misafirlerimize hoş geldin diyoruz” dedi.

Bisikletçi Kemal Çeçen de, “Bu yıl Şırnak’ta birincisi düzenlenen Şehri Nuh bisiklet festivaline Adana2dan katılım sağladık. Şırnak’ı uzun zamandır görmek istiyorduk. Şırnak Halkını ve coğrafyası çok güzel. Son zamanlarda Şırnak’ta güzel değişimlerin olduğuna tanık olmuştuk. Şırnak’ta düzenlenen bu bisiklet festivali takdire şayandı. Vatandaşlar bize yolda çok güzel sevgi gösterisinde bulundular. Şırnak’ta güzel etkinliklerin var olduğunu Tüm Türkiye’ye göstermek için buradayız. Manzara muhteşemdi, sarp rampalar vardı. Biz Adanada bu rampalara alışkın değildik. Çok keyif aldık. Her ne kadar yorulmuş olsak ta bir tarafımızda Cudi bir tarafımızda Gabar eşsiz bir manzara eşliğinde pedal çevirdik” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde, Şırnak Valiliği, Şırnak Belediyesi, Şırnak Gençlik Merkezleri, Uludere Belediyesi, Beytüşşebap Belediyesi ve Şehri Nuh Bisiklet ve Doğa Spor Kulübü Derneği işbirliği ile düzenlenen Bisiklet festivali 3 gün sürecek.

13.06.2021 15:42:00 0

HUZURUN SAĞLANDIĞI ŞIRNAK'A ÜLKENİN HER YERİNDEN YÜZLERCE SPORCU GELDİ

Son zamanlarda gerçekleştirilen başarılı operasyonların ardından huzurun sağlandığı Şırnak'ta farklı etkinlikler de yapılmaya başlandı.