CİZRE TSO BAŞKANI YILDIRIM, YURT DIŞI HARCININ ARTTIRILMASI BİNLERCE GENCİ İŞSİZ BIRAKACAK

CİZRE TSO BAŞKANI YILDIRIM, YURT DIŞI HARCININ ARTTIRILMASI BİNLERCE GENCİ İŞSİZ BIRAKACAK
EKONOMİ 28.06.2024 09:30:00 0

Yeni vergi paketi ve Yurt dışı harçları ile ilgili Habur Sınır Kapısı önünde açıklama yapan Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer Faruk Yıldırım, Yurt dışı harcının arttırılmasının bölgede binlerce genci işsiz bırakacağını söyledi.

Türkiye’nin ve bölgenin can damarı Habur Sınır Kapısı önünde meclise sunulması planlanan yurt dışı harçları ile ilgili basın açıklaması düzenleyen Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer Faruk Yıldırım, “Binlerce gencimizin tek geçim kaynağı olan Habur Sınır kapısı üzerinden vizesiz gidebildikleri IRAK/IKBY ‘dir. Yurt dışı çıkış harcına yapılacak afaki bir artış binlerce gencimizi işsiz bırakacaktır.” Dedi.

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer Faruk Yıldırım, Oda Meclis Başkanı Mesut İverendi, Başkan Yardımcıları ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Habur Sınır Kapısında bir basın açıklaması yaptı.

Yakın zamanda yeni vergi paketi ile ilgili yazılı ve görsel basında çokça haber paylaşımları yapıldığına vurgu yapan Yıldırım, Şüphesiz İş dünyası olarak getirilecek yeni vergi yükleri ile ilgili çalışmaları kaygı ile izlemekteyiz. ”dedi.

Ağır enflasyon ve özellikle döviz kuru artışından kaynaklı ham madde alımları ile ilgili sorunlar devam ederken, verilmiş olan taahhütler ile sabit fiyat ve alınan siparişler ile ilgili kaygılarının devam ettiği bir süreçte yeni vergi yüklerinin kendilerini derinden endişelendirdiğini ifade eden Yıldırım, tüm bu olumsuzluklardan daha fazla bizleri endişelendiren, yeni vergi paketinde Gelir idaresi makamlarının yurt dışı çıkış harçları ile ilgili bakanlığa sunduğu 150 TL olan yurt dışı çıkış harcının, 3,000 TL’ye çıkarılması teklifidir.

Yıldırım, Habur Bölgemizin bacasız fabrikasıdır. Habur ile ilgili yapılacak her türlü tasarruf bütün bölge insanını ve ekonomisini direk etkilemektedir. Bölgemizde yeterli istihdam alanlarının olmayışı, Ülkemizin en genç nüfusunun şehrimizde bulunması Habur’un önemini misliyle arttırmaktadır. Binlerce gencimizin tek geçim kaynağı olan Habur sınır kapısı üzerinden vizesiz gidebildikleri IRAK/IKBY ‘dir. Bu gençlerimiz çok çetin şartlarda nerdeyse günlerce uyumayarak soğuk ve sıcak iklim şartlarına göğüs gererek evlerine ekmek götürme telaşındalar. Maruz kaldıkları stresli ortamlardan ve muameleden kaynaklı yaşadıkları duygusal çöküşten dolayı çoğunda kalp damar hastalıkları gözlenmektedir.

Tüm bu meşakkatli aşamalardan sonra evlerine ekmek götüren binlerce gencimiz bulunmaktadır. Yurt dışı çıkış harcına yapılacak afaki bir artış binlerce gencimizi işsiz bırakacaktır. Nedeni ise, oluşacak ekstra harç artışı maliyetleri arttıracağından yapılan günü birlik ticaretin bir anlamı kalmayacaktır. Bu ticaretin durması demek, binlerce gencimizin işsiz kalması demektir. Şehrimizin kamu düzeninede olumsuz etki edeceği aşikardır. Asayiş yönünden hırsızlık ve diğer istenmeyen suçların artışı demektir.

Başkan Yıldırım,”buradan Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Sayın Maliye bakanımıza ve ilgililere seslenmek istiyoruz. Bizler Yurt dışı çıkış harcının arttırılmasının bölgemiz özelinde şehrimizi özellikle olumsuz yönde etkileyeceğini biliyoruz. Her birey tatil amaçlı yurt dışına çıkmamaktadır. İlgili bakanlık istediği takdirde tatil amaçlı yurt dışına çıkan ve gittiği ülkeye döviz kazandıran bireylerle hayatını idame ettirmek için yurt dışına çıkan bireyleri birbirinden çok rahat ayırt edebilir. Gençlerimiz tatil amaçlı veya gittikleri ülkeye döviz kazandırmak için değil hayatlarını idame ettirmek için yurt dışına çıkmaktadırlar. Değerli devlet büyüklerimizden isteğimiz ve beklentimiz Habur’dan günü birlik çıkan insanlarımıza bu hususta muafiyet tanınması veya mevcut harcın enflasyon oranında arttırılmasıdır.