OKUDUĞU MAKALE İLE ZEHİR ÜRETMEYE BAŞLADI

OKUDUĞU MAKALE İLE ZEHİR ÜRETMEYE BAŞLADI
SAĞLIK 21.06.2024 10:27:00 0

2006 yılında bir dergide okuduğu makale ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde akrep üretim tesisi açan girişimci Rıdvan Kurt (43), tıbbi amaçla kullanılmak üzere yılan, örümcek ve akrep zehrinden oluşan bir venom bankası oluşturmayı hedeflediğini söyledi. 

Şırnak’ın Cizre ilçesi Organize Sanayi Bölgesi’nde girişimci Rıdvan Kurt (43) kurduğu akrep üretim tesisinde, yılan, örümcek ve akreplerden zehir üreterek yurt içi ve yurt dışına satışını gerçekleştiriyor.

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküller Biyoloji yüksek lisans mezunu olan ve yüksek lisans tezini de akrepler üzerinde yapan Rıdvan Kurt (42), 2006'da okuduğu bir makaleden etkilenerek Türkiye’de neden böyle bir tesis olmasın sorusu ile Şırnak’ın Cizre ilçesi Organize Sanayi bölgesinde 15 dönümlük arazi üzerine 652 metre karelik bir yapı inşa ederek, akrep üretim tesisi açtığını ifade eden Kurt, “Akreplere olan ilgim 2006 senesinde okuduğum bir makale ile başladı. Makaleyi okuduktan sonra bu tür akrep zehrinin tıbbi olarak önemini araştırdıktan sonra bizim ülkemize böyle bir sektörün niye kazandırmayalım düşüncesi oluştu bende. Akrep zehrini araştırdıkça tıbbi olarak insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunun farkına vardım. Bizim Türkiye’de ki popülasyonlarını araştırdığım zaman tıbbi olarak önem arz ettiğini öğrendim” dedi.

15 dönümlük arazi üzerine 20 bin akrep üretimini kaldırabilecek 652 metre karelik yapılarının olduğunu belirten Kurt, “Şırnak Cizre Organize Sanayi Bölgesine 15 dönümlük bir alan üzerine yaklaşık 652 metre kare kapalı alan oluşacak şekilde bir tesis oluşturduk. Tesisimizin kapasitesi yaklaşık 20 bin akrep kaldırabilecek kapasitesi mevcut. Hali hazırda 2 bin ile 3 bin arasında akrebimiz mevcuttur. Akreplerin yanı sıra tıbbi olarak önem arz eden bazı zehirli yılan ve örümceklerin de çalışmalarını devam ettirmekteyiz. Amacımız yılan, örümcek ve akrep zehrinden oluşturabileceğimiz bir venom bankası oluşturmak. Yurt dışı kaynaklı bir çok firma ile görüşmelerimiz devam etmektedir. Temennimiz bu sektörü en iyi şekilde ülkemize kazandırmak” şeklinde konuştu.