ŞIRNAK’TA DENEYAP UYGULAMA SINAVI YAPILDI

Deneyap Teknoloji Atölyelerine kabul edilecek öğrencileri belirlemek amacıyla düzenlenen Deneyap Türkiye Uygulama Sınavı, Türkiye genelinde 81 ilde 122 merkezde eş zamanlı yapıldı.

ŞIRNAK’TA DENEYAP UYGULAMA SINAVI YAPILDI
EĞİTİM 2.07.2024 09:47:00 0

2021 yılında Şırnak’ta açılan DENEYAP Atölyelerine kabul edilecek öğrencileri belirlemek amacıyla Şırnak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kapalı spor salonunda uygulama sınavı gerçekleştirildi. Yapılan uygulama sınavında öğrencilerden “uzay kapsülü tasarımı” yapılması istendi. 

Şırnak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kapalı spor salonunda gerçekleştirilen uygulama sınavı 2 seansta gerçekleştirildi. İlk yapılan sınava 4 ve 5’inci sınıf, öğleden sonra yapılan uygulama sınavına ise, 8, 9 ve lise hazırlık sınıfları öğrencileri ter döktü. 

“Uzay Kapsülü Tasarımı” uygulama sınavına katılan 9’uncu sınıf öğrencilerinden Mehmet Amed Ürey, DENEYAP Atölyesi öğretmenlerinin öğrencilerin yaratıcılığını kullanarak tasarım yapmalarını istediklerini ifade ederek, “Bu sınava girdiğimizde, ilk önce yaratıcılığımızı çalıştırmamızı istiyorlar. Burada herkes farklı bir şeyler yapıyorlar. Gençlerimizin yaratıcılığını öğrenebiliyoruz. Herkes birbirinden farklı şeyler yapıyor. Buraya gelince görüyoruz” dedi. 

9’uncu sınıf öğrencisi Nurullah Okuşluk ise, “Sınavda uzay kapsülü yapmamız istendi. İlk Astronotumuz olan Alper Gezeravcı’nın yardımı ile birlikte, kendisinin şan ve şöhreti ile birlikte bir uzay kapsülü yapmamız talebinde bulunuldu. Bizler de uzay kapsülünü yaptık. Sınav çok kolay geçti ve süremizde yetti. Sınavın güzel geçtiğini umuyorum” ifadelerini kullandı. 

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Şırnak il sorumlusu ve Teknofest il Koordinatörü Rukiye Asan, öğrencilerin üç farklı aşamadan geçerek uygulama sınavına girmeye hak kazandıklarını belirterek, “81 ilimizde 122 farklı lokasyonda eş zamanlı olarak başlayan DENEYAP Teknoloji Atölyeleri 2024 öğrenci alımı sürecinin son olan uygulama aşaması bu gün Şırnak’ta da eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Ortaokul kategorisinden 4’üncü ve 5’inci sınıflar lise kategorisinden 8’inci, 9’uncu ve liseye hazırlık sınıfları öğrencileri sınavda yerlerini aldılar. Tabi öğrenciler 3 farklı aşamadan geçtiler. İlk aşama e-sınav aşamasıydı. Girdikleri e-sınav aşamasında buradaki puanlama yüzde 70 etkiliyor. 2’inci aşama ise görev tamamlama. Çevirim içi görev tamamlama ve video izleme aşamasıydı. Onunda yüzde 15’inden sorumlular. Son olan ve bugün gerçekleşen proje ise, uyulama olarak belirlenen tema doğrultusunda. Temamız uzay kapsülü tasarlamaydı. Öğrenciler verilen 90 dakika boyunca tema doğrultusunda maketlerini tasarlayıp senaryolarını ve sunumlarını jüriye sunma fırsatı elde ettiler. 

DENEYAP Teknoloji Atölyesi geleceğin mühendisleri, bilim insanları ve teknoloji yıldızlarını yetiştirdiğimiz atölyelerimiz ve Türkiye’nin 81 ilinde yer almakta. Bu DENEYAP Teknoloji Atölyeleri 2021 yılında Şırnak’ta kuruldu. Ana paydaşlarımız Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TUBİTAK olmak üzere üç ana paydaşımız bulunmakta” dedi. 

3 aşamalı bir şekilde yapılan DENEYAP Teknoloji Atölyeleri sınavlarına Şırnaklı öğrencilerin yoğun bir ilgi duyduğunu belirten Asan, Şırnak ilinde teknolojiye, DENEYAP atölyelerine oldukça ilgi duyuluyor ve sürekli başvuru tarihleri, sınav aşamaları veliler ve öğrenciler tarafından merak edilip soruluyordu. Sınava katılım sağlayan birinci aşamada 697 öğrencimiz bulunmaktadır. Şırnak ve çevre illerden katılım oldukça yüksekti ve buda bizim teknolojiye olan ilgimizi kanıtlıyor. Finale kalan öğrencilerimiz ve son uygulama aşamasına kalan 263 öğrencimiz bulunmaktadır. Onlarda bu gün sınavda ter döktüler. Maketlerini sergileyip, jüriye senaryolarını sundular. DENEYAP atölyesi öğrencisi olmaya hak kazanan öğrenciler ise 36 ay boyunca ücretsiz bir şekilde DENEYAP Teknoloji Atölyelerimizde eğitim görmeye hak kazanacaklar. Hem uygulamalı hem de torik olarak dersleri bizzat işin ehli mühendisler tarafından görmüş oluyorlar. Şuan burada da jürileri de yine mühendislerden oluşmaktadır. Tüm bu gelişmeler ülkemizin teknolojiye olan gelişimi, ilerlemesi ve isteğini büyük ölçüde ortaya koymuş oldu” dedi. 

İlk robotik kodlamanın mucidi olan  Ebû’l İz İsmail El Cezeri’nin torunlarının kendilerini geliştirerek, büyük bilim insanlarını rol model alacak nitelikli insan kaynağına ulaşmayı hedeflediklerini belirterek, “Burada amacımız daha çok El-Cezeri’nin torunlarının geliştirilmesi ve büyük rol model almaları. Bilim insanlarımızı, teknoloji liderlerimizi ve alanında uzman mühendislerimizi örnek alacak ve çok iyi başarılar elde edecek nitelikli insan kaynağına ulaşmak. Bizlerde burada DENEYAP Teknoloji Atölyelerinde öğrencilerin iyi bir seviyeye gelip burada DENEYAP atölyelerinde milli teknoloji hamlesini benimseyerek, tamamen yerli ve milli, özgün projeler ve araçlar üretmelerini hedeflemekteyiz” ifadelerini kullandı.